• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100026682783437
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905054704174
 • https://twitter.com/tumgiad/status/1197240885353877506?s=20
 • https://www.instagram.com/p/B8rst8oAqBV/?igshid=11c9oks0npgxk
 • https://www.youtube.com/channel/UChCYHZdDeqmSN9fvroCx10Q
Translate
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, Işık ışık, dalga dalga bayrağım! Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın Mezarını kazacağım. Seni selâmlamadan uçan kuşun Yuvasını bozacağım. Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder... Gölgende bana da, bana da yer ver.

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar: Yurda ay yıldızının ışığı yeter. Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün Kızıllığında ısındık; Dağlardan çöllere düştüğümüz gün Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı; Barışın güvercini, savaşın kartalı Yüksek yerlerde açan çiçeğim. Senin altında doğdum. Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim: Yer yüzünde yer beğen! Nereye dikilmek istersen, Söyle, seni oraya dikeyim!

Arif Nihat Asya
Kültür Portalı
Site Haritası

TÜM GİRİŞİMCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ TÜMGİAD KRAF (KRİZ VE AFET DÖNEMLERİNDE) ÜRETİM MERKEZİ PROJESİDünya, Ocak 2020’den bu yana büyük bir küresel sorun yaşamaktadır. Dünya ülkelerinin tamamına yayılan Covid-19 virüsü Mart 2020 itibariyle ülkemizi de sarmış ve ölümlere sebep olmuştur. Büyük mücadelelere rağmen ülkeler bu sıkıntının önünü kesmekte çaresiz kalmaktadır. Yaşanan bu kriz, ülkelerde sadece sağlık açısından değil, sosyal ve ekonomik açıdan da yıkım  yaratmaya devam etmektedir. Bilim adamları bu krizin 2020 yılı sonuna kadar etkisini sürdüreceği ve 2021 yılında da daha yıkıcı bir krizin insanlığı tehdit edeceği konusunda hem fikirler.

Sürecin uzaması, genişletilmiş önlemlerin ivedilikle alınmaması durumunda ;

 • Gıda sistemi önemli ölçüde etkilenmiştir ve işleme tesisleri yakın gelecekte üretime yeniden başlayamazsa bu etkiler artacaktır;
 • Salgın kritik ekim dönemlerine devam ederse, buğday, pirinç ve sebze gibi temel gıda ürünlerinin üretimi etkilenecektir;
 • Yurtiçi ve uluslararası ticaret aksaklıkları gıda fiyatı paniklerini tetikleyebilir; Hareketlilik üzerindeki kısıtlamalar işgücü sıkıntısına yol açabilir;

Tarım işletmelerini çalışır durumda tutmak salgına karşı devam eden savaşta vazgeçilmez bir ekonomik bileşendir.

 • COVID-19 dünyaya yayılırken, derin bir küresel durgunluk korkusu artmaktadır.
 • Kilitlenme ve diğer kısıtlamalardan kaynaklanan gelir kaybının bir sonucu olarak yoksulların gıdaya erişimine yönelik ciddi tehditler olacaktır.
 • Ticaretin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlamak ve gıda arzını ve talebini güvence altına almak için hayati bir araç olarak uluslararası pazardan tam olarak yararlanmak;
 • Bölgesel tarım ve gıda tedarik zincirlerinin sorunsuz lojistik operasyonlarının sağlanması gerekmektedir.

Dolayısıyla ülkemiz; hem mevcut krizle, hem de öngürülen ve insanlığı sarsabilecek yeni bir virus salgını halinde, el ele vererek, tek yürek halinde mücadele etmek zorundadır. Bunun yanı sıra savaşların, iklim değişikliklerinin,  sel ve diğer doğal afetlerin sebep olabileceği yıkımlara karşı da(Su ile ilgili doğal afetler, insan güvenliği ve sürdürülebilir sosyoekonomik kalkınmanın önündeki başlıca engellerdir. İklim değişikliği, sıklık, zamanlama, yoğunluk ve sürelerini değiştirerek aşırı hava olaylarını daha ciddi hale getirmiştir.

TÜMGİAD Ailesi; bu gerçekler doğrultusunda ve sorumluluk bilinciyle hem çözüm yolları geliştirmeyi, hem de vatandaşı ve üreticiyi bilinçlendirerek yapılacak çalışmalara ortak olmalarını sağlamayı milli bir görev saymıştır. Küresel sorunlar karşısında ulusal mücadeleyi geniş kitlelere yaymak her kurumun, her vatandaşın, her yönetimin  sorumluluğu ve görevidir. TÜMGİAD; bu amaç doğrultusunda, seferberlik mantığıyla önce teşkilatlandığı illerde ardından da tüm yurt  genelinde hayata geçireceği TÜMGİAD KRAF (KRİZ VE AFET DÖNEMLERİNDE) ÜRETİM MERKEZİ PROJESİNİ oluşturmuştur. Tüm üyeleri, üretici kooperatifleri, yerel çiftçiler ve sorumluluk bilinciyle hareket eden tüm kurum-kuruluş ve STK’lar ile el ele vererek bu projeyi hayata geçirmek için adım atmıştır.

TÜMGİAD KRAF PROJE KAPSAMINDAKİ KONULAR :

 • Tıbbi ve aromatik bitki üretimini hızlandırarak ilaç sanayiine  de katkıda bulunmak,        
 • Atık maddelerin geri dönüşüm yoluyla  değerlendirilerek çiftçiye çok daha uygun şartlarla gübre sağlamak,    
 • Tohum çeşitliliğinin ve tarımın beşiği konumundaki coğrafyamızda  ata tohumlarıyla yapılacak yerli üretimin sözde değil reel anlamda yaygınlaşmasını sağlayarak bedensel sağlığımızı, hayat kalitemizi arttırmak.
 • Tohum = Yaşam sigortası = Zaman kapsülü gerçeğini uzmanlar ve çiftçilerimiz aracılığıyla gençlerimizi bilgilendirmek ve atalarımızın bıraktığı mirası bilinçli  yeni nesile aktarmak.
 • Coğrafi İşaretli ürünlerin  sayısını arttırmak ve dünya genelinde tanınmasını, organik üretimi yaygınlaştırarak nihai tüketiciye daha uygun maliyetlerle ulaşmasını sağlamak,
 • Üretimin  ve ticaretin devamlılığını sağlayarak, istihdamın da sürekliliğini  sağlayabilmek, ülkemizde oluşabilecek resesyonun da önünü kesmektir.

 

İzzet Oben ÇÜRÜK
TÜMGİAD Genel Başkanı

Yorumlar - Yorum Yaz
TÜRKİYE HABER
TÜMGİAD BUSİNESS
GAZETE TÜMGİAD
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret195244