• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100026682783437
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905054704174
  • https://twitter.com/tumgiad/status/1197240885353877506?s=20
  • https://www.instagram.com/p/B8rst8oAqBV/?igshid=11c9oks0npgxk
 

Anasayfa

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere “coğrafi işaret” (Cİ) denir. Coğrafi işaret tescili ile ürünlerin standartları, geleneksel özellikleri ve üretim metotları koruma altına alınır. Coğrafi işaretler, tek bir üreticiyi değil, belirli şartlar altında üretim yapan kişi ya da firmaların tümünü korur. Neden coğrafi işaret almalıyız? “Geleneksel bilgi ve kültürel değerlerimizin korunması açısından büyük öneme sahip olan coğrafi işaretler, üreticiye de pazarlama konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır. Tüketicilerin coğrafi işaret amblemi olan ürünleri daha çok tercih etmesi bu ürünlerin satış değerini artırır.
11.03.2020
Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır.
11.03.2020
TÜMGİAD Tüm Girişimci ve İş İnsanları derneği ile Tüm Üretici Kadın Kooperatifleri Güç Birliği İzmir İl Başkanı Suat KUŞEV Organik Tarım ve Yerli tohum kullanımına teşvik kapsamında Torbalı Saipler Köyü Çiftçileri ile görüşmeler yaptı. Tümgiad ailesine katılan Çiftçiler ,ürettikleri ürünleri ,yaşadıkları sıkıntıları Başkan KUŞEV’le paylaştı.
09.03.2020
TÜMGİAD Tüm Girişimci ve İş İnsanları derneği ile Tüm Üretici Kadın Kooperatifleri Güç Birliği İzmir İl Başkanı Suat KUŞEV İzmir Beydağ Kadın Kooperatifi ile görüşmeler yaptı.Kooperatif Başkanı İlkay Işık ,Başkan Yardımcısı Neşe Köse ve Hanım Çizer kooperatif çalışmaları,hedefleri ve karşılaştıkları zorluklar konusunda bilgi aktardı.
09.03.2020
Kadınlarımız … Kırda çiçek, gergefte nakış…. Dilde türkü, yarına umut… Tarlada çapa, toprakta can …. Halayda zılgıt, kavgada kıvılcım... Yolda yoldaş, evde ana… Kadınlar… Kadınlarımız… Yaşlı dünya erkek ise güneş olan kadınlarımız… Analarımız, bacılarımız, kızlarımız. Hayatımızı ışıtan, can veren kan veren, el veren, yön veren güneşlerimiz…
08.03.2020
TÜMGİAD Tüm Girişimci ve İş İnsanları Derneği İzmir İl Başkanı Suat KUŞEV “ ÇİFTÇİ İLE EL ELE “ projesi kapsamında Çapak Köyü Kalkınma Kooperatifi ve Torbalı Saipler Köyü’ne misafir oldu. Kooperatif başkanı Sn.Yusuf CİN ve Saipler Köyü Muhtarı Sn.Muammer YAVAŞ ile iyi tarım uygulamaları ve çiftçinin durumu hakkında istişarelerde bulunan başkan KUŞEV ; hem misafirperverliklerinden hem de fikir alışverişlerinden dolayı teşekkür etti. Kooperatif başkanı Sn.Yusuf Cin ; yetiştirdikleri ürünleri yurt dışına satmak istediklerini,gerekli alt yapının sağlanması ile organik üretime geçeceklerini belirtirken ,Muhtar Sn.Muammer Yavaş tarım girdi maliyetinin yüksek olduğunu dolayısıyla çiftçinin kazanamadığı için ekim yapmaktan tedirgin olduğunu dile getirdi.
03.03.2020
Dünyada tohumu olmayan ve tek yıllık bitki türlerinden biri olan tarhun otu, aynı zamanda yılda üç kez biçilebilen endemik bir bitki… Endemik bir bitki çünkü, aktarcılara ve çiftçilere göre değişik bölgelerde yetiştirilen tarhun otu, Bayburt’ta yetiştirilen tarhun otuyla aynı tadı ve aynı kokuyu vermiyor… Bayburt’taki aktarlar başta olmak üzere Türkiye’nin en meşhur pazarlarında da satışa sunulan tarhun otu için , köy sakinlerinin tamamı, tarlaların en özel yerlerini bu özel bitki için ayırıyor. Çiftçiler, pazarlanabilir oranlarda yetişebileceğini “Suyu iyi verildiği takdirde yılda üç kez biçilebilir” şeklinde ifade ediyor. Tıbbi araştırmanın bugüne kadar yapılmadığı bu bitkinin, halk arasında iştah açıcı ve mide hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.
29.02.2020
... 25 ...
TÜRKİYE HABER
GAZETE TÜMGİAD
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret248642