• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100026682783437
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905054704174
  • https://twitter.com/tumgiad/status/1197240885353877506?s=20
  • https://www.instagram.com/p/B8rst8oAqBV/?igshid=11c9oks0npgxk
  • https://www.youtube.com/channel/UChCYHZdDeqmSN9fvroCx10Q
Translate
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, Işık ışık, dalga dalga bayrağım! Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın Mezarını kazacağım. Seni selâmlamadan uçan kuşun Yuvasını bozacağım. Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder... Gölgende bana da, bana da yer ver.

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar: Yurda ay yıldızının ışığı yeter. Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün Kızıllığında ısındık; Dağlardan çöllere düştüğümüz gün Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı; Barışın güvercini, savaşın kartalı Yüksek yerlerde açan çiçeğim. Senin altında doğdum. Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim: Yer yüzünde yer beğen! Nereye dikilmek istersen, Söyle, seni oraya dikeyim!

Arif Nihat Asya
Kültür Portalı
Site Haritası

Anasayfa

Dünyada tohumu olmayan ve tek yıllık bitki türlerinden biri olan tarhun otu, aynı zamanda yılda üç kez biçilebilen endemik bir bitki… Endemik bir bitki çünkü, aktarcılara ve çiftçilere göre değişik bölgelerde yetiştirilen tarhun otu, Bayburt’ta yetiştirilen tarhun otuyla aynı tadı ve aynı kokuyu vermiyor… Bayburt’taki aktarlar başta olmak üzere Türkiye’nin en meşhur pazarlarında da satışa sunulan tarhun otu için , köy sakinlerinin tamamı, tarlaların en özel yerlerini bu özel bitki için ayırıyor. Çiftçiler, pazarlanabilir oranlarda yetişebileceğini “Suyu iyi verildiği takdirde yılda üç kez biçilebilir” şeklinde ifade ediyor. Tıbbi araştırmanın bugüne kadar yapılmadığı bu bitkinin, halk arasında iştah açıcı ve mide hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.
29.02.2020
İdlib’de rejim unsurlarının saldırısı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuş,çok sayıda askerimiz de yaralanmıştır. Şehit haberleri Türk milletini tarifsiz yas ve acıya boğmuştur. TÜMGİAD Ailesi olarak ,Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.
28.02.2020
HOCALI'YA ADALET
27.02.2020
Günümüzde tarımla uğraşan nüfusun üçte ikisinden fazlasının yıllık geliri 2 bin doları bile bulmuyor. Yoksullaşan çiftçiler tarımdan koptu, tarlalar ve meralar boş kaldı. Bu dönemde çiftçilerin yüzde 20’si tarımdan vazgeçti, 3,2 milyon hektar arazi boş kaldı. Tarımın istihdamdaki payı yüzde 35’den yüzde 19’a geriledi.
24.02.2020
TÜMGİAD İZMİR İL Başkanı Suat KUŞEV Bornovada’ki Down Cafe’yi ziyaret etti.Aynı zamanda Bornova Tarımsal Kalkınma Kooperatifini de ziyaret eden İl Başkanı KUŞEV Sn.Göksel Eralp ile kooperatif ve belediyenin üreticilere sağladığı katkılar konusunda istişarede bulundu.Sn.Göksel Eralp’e ilgisinden dolayı teşekkür ederek ,Bornova Belediyesinin hem sosyal projelere hem de üretici kadın kooperatiflerine çok önem verdiğini belirten KUŞEV ;TÜMGİAD olarak çok kısa süre içerisinde Bornova’da ki üreticilerimizle çok başarılı ve faydalı projelere imza atılabileceğinin de müjdesini verdi.
23.02.2020
Organik tarım, son yıllarda gündemde oldukça sık yer almasına rağmen, aslında 50-60 yıl öncesine kadar kullanılan en eski tarımsal faaliyetlerden birisidir. Babalarımızın veya dedelerimizin yıllar önce, petrol kaynaklı inorganik gübrelerin ve pestisid’lerin (tarımsal ilaçlar) yokluğunda, yapmaya çalıştığı tarımsal üretimin, her ne kadar bugünkü anlamı ile organik tarım olarak tanımlanamaz ise de, organik tarımın temelini oluşturduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.
15.02.2020
Yurt genelinde Tüm üretici kadın kooperatifleri ve bağımsız yerel üreticiler Güç birliğini oluşturan TÜMGİAD ; bünyesindeki coğrafi işaretli ve organik tarım üreticileriyle birlikte 2020 Tarım Zirvesine hazırlık yapmaya başladı.
15.02.2020
... 16 ...
TÜRKİYE HABER
TÜMGİAD BUSİNESS
GAZETE TÜMGİAD
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret195244