• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100026682783437
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905054704174
  • https://twitter.com/tumgiad/status/1197240885353877506?s=20
  • https://www.instagram.com/p/B8rst8oAqBV/?igshid=11c9oks0npgxk
  • https://www.youtube.com/channel/UChCYHZdDeqmSN9fvroCx10Q
Translate
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, Işık ışık, dalga dalga bayrağım! Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın Mezarını kazacağım. Seni selâmlamadan uçan kuşun Yuvasını bozacağım. Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder... Gölgende bana da, bana da yer ver.

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar: Yurda ay yıldızının ışığı yeter. Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün Kızıllığında ısındık; Dağlardan çöllere düştüğümüz gün Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı; Barışın güvercini, savaşın kartalı Yüksek yerlerde açan çiçeğim. Senin altında doğdum. Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim: Yer yüzünde yer beğen! Nereye dikilmek istersen, Söyle, seni oraya dikeyim!

Arif Nihat Asya
Kültür Portalı
Site Haritası
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!


Türk Milletinin karakterinde olan istiklal aşkı ve  hürriyetin en iyi korunacağı siyasi rejim Cumhuriyettir. Türkler’de bağımsızlık aşkı,bağımsız devlet kurmakla yaşamlarını sürdürmeleri bunun bir göstergesidir. 

“ Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir.Ben milletimin ve ecdadımın en kıymetli mirasından olan İstiklal aşkı ile yaratılmış bir adamım.Ben yaşayabilmek içinmutlaka müstakil bir milletin evladı olarak kalmalıyım.Bu sebeple milli istiklal bence bir hayat meselesidir” 

Cumhuriyetin en önemli özelliği,millet egemenliğine dayanması,demokrasiyi sistem olarak benimsemesidir. 

“ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir “ 

Modern bir Cumhuriyet kurmak,milletin insanca yaşamasını bilmesi,yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesidir.Cumhuriyet insanı mutlu kılacak,adil bir düzenin ifadesidir. Cumhuriyet ,yeni ve sağlam eserleriyle,Türk milletinin emin ve metin bir gelecek  hazırladığı kadar,fikirlerde ve ruhlarda güvenlik itibarıyla tamamen yeni bir hayatın da müjdecisi olmuştur. Son asırlarda büyük medeni milletlerin hesapsız   ıstırap ve kandan sonra vardıkları en sağlam devlet şeklidir.İnsanlığın çırpına çırpına bulduğu son çaredir. Fazilet ve Adalettir. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

  

  
93 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRKİYE HABER
TÜMGİAD BUSİNESS
GAZETE TÜMGİAD
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret192623